Oddzielanie prosiąt od maciory powinno być przeprowadzone najlepiej po ich 28 dniu życia. Należy wtedy zadbać o odpowiednie odżywianie. Ma to istotne znaczenie w kontekście właściwego rozwoju odporności, tkanki tłuszczowej oraz organów wewnętrznych. Po zakończeniu odsadzania powinno się zatroszczyć o prawidłową suplementację i dostarczenie cennych składników pokarmowych dla organizmu prosiąt.

Jeżeli właśnie planujecie produkcję pasz dla prosiąt po odsadzeniu, poniżej znajdziecie kilka przydatnych informacji.

Żywność w postaci pudru – prestartery

Przede wszystkim należy zadbać o to, żeby żywność była łatwa do przyjęcia przez ciągle rozwijający się organizm. Dlatego można rozważyć zastosowanie prestarterów w postaci pudru, w formie mokrej lub suchej. Specyficzna struktura tego typu produktów powoduje, że osadzają się na ryjku prosiaków i stymulują ich apetyt. 

Produkcja pasz powinna uwzględniać zastosowanie wartościowych składników takich jak:

  • skrobia: stosowanie zboża poddanego hydrotermicznej obróbce za pomocą ekstrudera lub mikronizatora,
  • tłuszcz: uwzględnianie w składzie pasz oleju sojowego, słonecznikowego lub kokosowego, jego zawartość nie powinna przekraczać 4% mieszanki,
  • laktoza: otrzymywana z suszonej serwatki, nie powinna przekraczać 7% mieszanki.

Mieszanki typu starter. Jakie są odpowiednie proporcje? 

 Pierwszy sposób karmienia powinno się stosować do 3 tygodni po odsadzeniu prosiąt. Wraz z wyrastaniem młodych należy stopniowo wprowadzać podawanie mieszanki typu starter tak, aby przyzwyczajać je do pożywienia podawanego dorosłym świniom. Stopniowe przygotowywanie organizmu młodych powinno obejmować stosowanie w pierwszym okresie: 75% paszy dla prosiąt i 25% mieszanki dla warchlaków, a na końcu 50% obu mieszanek. 

Odpowiednia produkcja paszy a rozwój świń 

Przechodząc do podsumowania – żeby należycie przygotować przewód pokarmowy prosiąt do prawidłowego trawienia, powinno się zwrócić szczególną uwagę na jakość stosowanych mieszanek. Ma to na celu ustabilizowanie procesu rozwoju młodych i przygotowanie ich na przyjmowanie pokarmu stałego. Pasza powinna zawierać wartościowe składniki, a także zachęcać prosięta zapachem. Jest to ważne w kontekście zredukowania stresu wynikłego z odsadzenia i wyrobienia stałych nawyków żywieniowych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *