Hodowla drobiu oznacza nie tylko odpowiednie warunki przetrzymywania zwierząt, ale również różnego rodzaju wymogi jeśli chodzi o ich żywienie. Jest to aspekt szczególnie ważny w czasie wzrostu drobiu, gdyż właśnie wtedy konieczne jest pokrycie zapotrzebowania na składniki mineralne. Dzięki prawidłowemu żywieniu możliwe jest utrzymanie homeostazy oraz prawidłowej przemiany metabolicznej u zwierząt. Ważny jest zatem dobór odpowiednich źródeł oraz form składników mineralnych. Niestety, również w tej dziedzinie pojawiają się mity, które niejednokrotnie są przyczyną niepowodzeń u młodych, początkujących hodowców.
Dlaczego składniki mineralne są tak ważne?
Odpowiedni bilans żywieniowy odgrywa szczególną rolę w procesie wzrostu, przemianach metabolicznych oraz w utrzymaniu prawidłowej homeostazy organizmu. Zapotrzebowanie na nie jest uzależnione od fazy wzrostu oraz kierunku, w jakim zmierza produkcja. Duże zapotrzebowanie na minerały u ptaków w okresie intensywnego wzrostu oraz u niosek czasami nie jest możliwe do pokrycia przy użyciu wyłącznie pasz. W takich przypadkach świetnie sprawdzą się premiksy dla drobiu. Są to dodatki witaminowo-mineralne, najczęściej uzupełniane innymi czynnymi biologicznie składnikami, dzięki czemu stanowią istotną, aczkolwiek niewielką część codziennego pokarmu dla drobiu. Z zastosowaniem tego rodzaju mieszanek wiąże się jednak kilka mitów, które coraz częściej są obalane.
Mity dotyczące żywienia drobiu
Jak w każdej innej dziedzinie, tak i tutaj krążą różnego rodzaju mity, które najczęściej mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.
Pasza i dodatki wpływają na kolor skorupy jaja
Zmiany koloru skorupy jajka to zjawisko dość powszechne w przypadku zarówno większych, jak i przydomowych hodowli ptactwa. Najczęściej o tego typu działanie obwinia się stosowany pokarm lub dodatki paszowe dla drobiu. Okazuje się jednak, że ani jedno, ani drugie nie ma z ostatecznym kolorem nic wspólnego. Jest on uzależniony przede wszystkim od genetyki ptaków, stanu ich zdrowia oraz wieku. W przypadku większych stad, znaczne zróżnicowanie kolorystyczne skorup może świadczyć o pojawiającej się w nim jednostce chorobowej, co należy jak najszybciej zbadać i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Poprawa jakości skorupki przy pomocy kredy
Co jakiś czas pojawiają się w hodowli problemy z skorupą. Wiele hodowców decyduje się wtedy na podniesienie poziomu wapnia w paszy. Nie ma w tym nic złego, kiedy w tym celu stosowane są na przykład sprawdzone dodatki paszowe dla drobiu. Niektórzy hodowcy decydują się w tym czasie na dodawanie do paszy kredy. Jej zbyt duża ilość w pokarmie powoduje jednak więcej szkody niż pożytku – ptaki niechętnie ją wyjadają, a co za tym idzie nie przyswajają innych ważnych składników.
Większa masa jaja dzięki metioninie
Stwierdzenie to może być prawdziwe wyłącznie wtedy, kiedy w paszy brakuje metioniny. Obecnie jednak pokarm dla ptactwa hodowlanego jest tak zbilansowany, że dodatek metioniny w żaden sposób nie wpływa na produkcyjność niosek. Jest to jedynie zabieg marketingowy, który w praktyce się nie sprawdza.
18% białka
Współcześnie istnieje bardzo dużo możliwości przygotowania paszy, która jest nie tylko pożywna, ale również odpowiednio zbilansowana. Tego typu mieszanki można przygotować o zawartości ogólnej białka około 16%, a nawet mniej. Wystarczy tylko odpowiednio zbilansować aminokwasy, wykorzystując m.in. premiksy dla drobiu. 18% zawartości białka w paszy to zatem kolejny mit dotyczący żywienia kur.
Żywienie zwierząt hodowlanych to jedna z kluczowych kwestii, które warunkują sukces całej hodowli. Warto zatem skupić się na tym, aby wszystkie składniki pożywienia, w tym premiksy dla drobiu były dobrej jakości i spełniały najważniejsze normy.