Muszle Oyta – doskonałe źródło wapnia dla kur niosek!
Układ kostny i krew stanowią rezerwuar wapnia dla kur niosek, jednak musi on zostać uzupełniony przed momentem zniesienia jaja. Szczególnie jest to ważne w przypadku kur niosek o wysokiej nieśności oraz w późniejszych okresach nieśności. Te ptaki szczególnie potrzebują stałego źródła wapnia. Stąd niezbędne jest optymalne pokrycie zapotrzebowania na wapń, z uwzględnieniem fizjologii tworzenia się jaja. Wysokie zapotrzebowanie na wapń występuje na etapie tworzenia się skorupy jaj – często wiele godzin po ostatnim karmieniu, w nocy. Optymalnym rozwiązaniem jest więc opóźniona, przedłużona i rozłożona w czasie dostępność wapnia podczas formowania skorupy, bez potrzeby dodatkowego karmienia. Muszle OYTA rozpuszczają się 5- 6 razy wolniej niż kreda pastewna. W rezultacie utrzymuje się stały, wysoki poziom wapnia we krwi przez dłuższy czas, szczególnie w ciągu nocy.
Opóźnione uwalnianie wapnia
Ze względu na szczególną strukturę cząsteczek muszli ostryg wapń jest powoli uwalniany do układu pokarmowego;doskonała rozpuszczalność zapewnia ciągłe dostarczanie wapnia do krwiobiegu przez całą dobę. Odpowiednia ilość wapnia jest więc dostępna w najbardziej odpowiednim czasie. Oznacza to maksymalną wytrzymałość skorupki jaja, a także wzmocnienie kości drobiu rzeźnego. Wapń jest uwalniany stopniowo do krwioobiegu aż do poziomu 100%. Muszle ostryg są w 100% strawne in vitro.
Grubsza struktura
Muszle OYTA są wyjątkowo cennym źródłem wapnia dla drobiu. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza dla kur niosek. Muszle OYTA mają grubszą strukturę niż kreda pastewna lub żwirek wapienny, a ich cząstki pozostają dłużej w żołądku. Z tego powodu stałe zapotrzebowanie nioski na wapń będzie optymalnie pokryte.
Naturalne pochodzenie
Muszle OYTA są produktem naturalnym, który otrzymuje się z dużych pokładów muszli ostryg zalegających w płytkich wodach Morza Północnego. Mają one szczególnie wysoką biodostępność. Są także łatwo i chętnie pobierane przez ptaki. Dodatkowo, w odróżnieniu od kredy pastewnej, muszle ostryg zawierają dodatkowo inne minerały i metale.