Zaburzenia w upierzeniu drobiu to powszechna problematyka w kurniku, a wynikająca najczęściej z błędów w planowaniu żywienia zwierząt. Na jakie niedobory wskazują problemy z upierzeniem?
Obserwacja kurnika
Upierzenie ptaków to fundamentalna informacja dla hodowcy pod kątem dopasowania dodatków paszowych dla drobiu. Mieszanki paszowe to przemyślana, łatwo mieszalna z wodą lub zwykłym pożywieniem kompozycja witamin, enzymów oraz aminokwasów odpowiedzialnych za odbudowę komórek. Problemy z upierzeniem wskazują na niedobór witamin z grupy ADEK, czyli rozpuszczalnych w tłuszczach. Jak dopasować właściwe dodatki paszowe dla drobiu? Biodostępność, szybkość i łatwość mieszania, kompatybilność międzybranżowa (między enzymami) i neutralność dla jelit zwierząt to główne wyznaczniki jakości. Możesz również prześledzić rozwiązania najwyżej ocenianych przez hodowców wytwórni.
Składniki niezbędne dla dobrego upierzenia
Dobry stan upierzenia wynika z odpowiedniej równowagi pomiędzy choliną, kwasem foliowym, aminokwasami siarkowymi oraz biotyną (witamina H). Niedobór kwasu foliowego (inaczej witaminy B9) wykryjesz bardzo szybko ze względu na zmianę koloru piór. Nawet w zwykłym, rekomendowanym pożywieniu występują pewne braki witaminowe uzupełniane tzw. premiksami, dodatkami paszowymi. To zatem inwestycja pewna, uniwersalna dla hodowcy, w której trudno o popełnienie błędu. Dodatki do paszy przekładają się realnie na profilaktykę prozdrowotną zwierząt i umożliwiają zwiększenie odporności. Problemy z upierzeniem łączą się z reguły z nienaturalnym zachowaniem, anemią, czasami przejawami kanibalizmu. W diecie zwierząt postaraj się o duży udział cynku. Przy okazji zwiększysz apetyt, a przez to wzrost całej hodowli.
Nie tylko żywienie (potrzeba obserwacji)
Problemy z upierzeniem wiążą się nie tylko z żywieniem, ale również inwazjami pasożytniczymi. W tym przypadku zastosuj dobre preparaty chemiczne, szczególnie roztoczobójcze.
Podsumowanie
Dodatki paszowe dla drobiu to szansa uniknięcia problemów niedoboru witaminowego i naturalna praktyka profilaktyczna usprawniająca naturalny rozwój zwierząt.