W procesie hodowli trzody chlewnej należy uwzględnić wiele aspektów. Jednym z ważnych elementów pozostaje utrzymanie odpowiedniej temperatury w chlewni, co wpływa na docelowy mikroklimat. Jeżeli odpowiednio o to zadbasz, to zapewnisz sobie zwiększoną wydajność stada oraz zminimalizujesz ryzyko ewentualnych chorób. Ile powinna wynosić odpowiednia temperatura w chlewni i jak o nią zadbać? Podpowiadamy.
Zwierzęta wrażliwe na zmianę temperatury
Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, to jednak świnie są bardzo wrażliwe na wahania temperatury. Nawet małe odchylenia w tym zakresie mogą wpływać na kondycję stada oraz zachowanie zwierząt. Jest to związane z tym, że świnie mają utrudnione oddawanie nadmiaru ciepła. W konsekwencji są bardziej podatne na ewentualne przegrzewanie się. Z drugiej strony zbyt niska temperatura w chlewni również nie jest wskazana.
Czym skutkuje zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura w chlewni?
Utrzymanie optymalnej temperatury w chlewni to jeden z kluczowych aspektów dbania o właściwy mikroklimat. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura może skutkować poważnymi konsekwencjami dla stada i jego właściciela. Jeżeli jest ona zbyt wysoka, to wśród negatywnych konsekwencji wymieniane są m.in.:
- zmniejszenie pobierania paszy przez zwierzęta;
- obniżenie przyrostów;
- w skrajnych przypadkach upadki.
Z kolei przy zbyt niskiej temperaturze w chlewni mogą pojawiać się takie skutki jak:
- zwiększone ryzyko infekcji w stadzie;
- utrudniony chów, choroby i upadki wśród prosiąt;
- zwiększony apetyt zwierząt;
- niższe przyrosty (energia wykorzystywana jest do ogrzewania organizmu świni, a nie do budowy tkanki mięśniowej).
Optymalna temperatura w chlewni
Optymalna temperatura w chlewni zależy od kilku czynników. Przede wszystkim pod uwagę brany jest wiek i poziom rozwoju zwierząt trzymanych w pomieszczeniu. Innej temperatury wymaga utrzymanie loch, knurów i tuczników, a jeszcze innej utrzymanie prosiąt. Poniżej przedstawiamy zakres optymalnych temperatur do utrzymania trzody chlewnej z podziałem na wiek hodowanych zwierząt:
- prosięta w gnieździe (1-3 dni) – 32°C;
- prosięta w gnieździe (4-14 dni) – 28°C;
- prosięta w gnieździe (15-21 dni) – 23°C;
- prosięta w gnieździe (22-28 dni) – 22°C;
- prosięta w gnieździe (29-56 dni) – 21°C;
- warchlaki – 19°C;
- lochy luźne i niskoprośne – 15°C;
- lochy wysokoprośne – 19°C;
- lochy karmiące – 20°C;
- knurki i loszki – 17°C;
- knury stadne – 15°C;
- tuczniki 65 kg – 18°C;
- tuczniki 95 kg – 17°C;
- tuczniki 115 kg – 16°C.
Różnice wynikają z tego, że temperatura odczuwalna przez zwierzęta zależy m.in. od ich wieku oraz grubości posiadanej tkanki tłuszczowej. Oczywiście największej troski w tym zakresie wymagają prosięta, których układ odpornościowy dopiero się rozwija. Jeżeli na tym etapie nie zadbasz o optymalną temperaturę w chlewni, to znacznie zwiększysz ryzyko poważnych chorób i upadków.
Wilgotność powietrza wpływa na odczuwanie temperatury przez świnie
Jako hodowca weź pod uwagę to, że wilgotność powietrza również wpływa na odczuwanie temperatury w chlewni przez świnie. Ten parametr także powinno dostosowywać się bezpośrednio do potrzeb hodowanych zwierząt oraz ich stanu zdrowia.
Rekomendowana wilgotność względna powietrza w przypadku poszczególnych typów świń powinna wynosić pomiędzy 60% a 75%. Najwyższa powinna być zachowana w przypadku knurów stadnych. Wilgotność na poziomie 60% dotyczy hodowli prosiąt. W pozostałych przypadkach rekomenduje się zachowanie wilgotności względnej na poziomie 70%. Dzięki temu można korzystnie wpłynąć na jakość prowadzonej hodowli oraz jej opłacalność.
Co jeszcze wpływa na mikroklimat w chlewni?
Dbanie o dobrostan zwierząt to cel każdego świadomego hodowcy. Na mikroklimat w chlewni wpływa nie tylko temperatura. Kolejne ważne aspekty to przede wszystkim: wilgotność powietrza, hałas, oświetlenie oraz wentylacja pomieszczenia. Dostosowanie poszczególnych parametrów do panujących warunków atmosferycznych i potrzeb stada sprawi, że opłacalność prowadzonej produkcji wzrośnie. Właśnie dlatego warto monitorować wspomniane parametry i odpowiednio reagować na ich odchylenia od normy.
Żywienie trzody chlewnej w trakcie upałów
Kolejnym wyzwaniem dla hodowców jest żywienie trzody chlewnej w trakcie letnich upałów. Wszystko dlatego, że działają one na zwierzęta stresogennie. Jeżeli na zewnątrz panują wysokie temperatury, co przekłada się na wzrost temperatury w chlewni, to w paszy dla trzody chlewnej warto uwzględnić dodatki olejowe. Dzięki temu wzrośnie współczynnik wykorzystania paszy. Podczas przemiany tłuszczów generuje się mniejsze ilości ciepła niż w przypadku węglowodanów. Zwierzęta lepiej radzą sobie ze stresem cieplnym. W związku z tym zadbaj o dodatki paszowe w postaci olejów roślinnych i rybnych oraz sypkiego tłuszczu paszowego.
Nie zapomnij także o stałym dostępie do wody. Pozwoli Ci to na lepsze zadbanie o dobrostan zwierząt w okresie upałów i przełoży się na większą opłacalność produkcji. Dedykowane produkty paszowe dla trzody chlewnej na cały rok znajdziesz w naszej ofercie.
Źródła:
- https://www.kalendarzrolnikow.pl/9357/mikroklimat-w-chlewni
- https://projektagrar.pl/mikroklimat-w-chlewni/
- https://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/jakie-temperatury-powinny-panowac-w-chlewni,54140.html
- https://www.tygodnik-rolniczy.pl/zwierzeta/jak-zapobiegac-spadkom-przyrostow-tucznikow-w-trakcie-upalow-2388069