Proces żywienia zwierząt hodowlanych wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy merytorycznej. Poza podstawowymi mieszankami paszowymi w codziennej diecie należy uwzględnić także dodatki paszowe oraz inne substancje, w tym m.in. tłuszcze. Natłuszczanie mieszanek paszowych to jeden ze sposobów na to, aby pokarm był bardziej kaloryczny i zaspokajał potrzeby stada. Jakie efekty przynosi ten zabieg?
Czym jest natłuszczanie mieszanek paszowych?
Jak sama nazwa wskazuje, proces ten polega na dodawaniu do mieszanek paszowych tłuszczów. Odbywa się to w specjalnie przygotowanym mieszalników, gdzie umieszcza się pasze oraz wybrany olej. Bardzo ważne jest to, by pokarm dla zwierząt był idealnie wymieszany. Dzięki temu każdy z pobieranych kęsów będzie miał taką samą wartość energetyczną oraz zawartość niezbędnych składników odżywczych.
Oleje stosowane w tym procesie
Można skorzystać z kilku rodzajów olejów. Hodowcy wybierają zarówno oleje roślinne, jak i zwierzęce. Poza nimi na rynku dostępne są również modyfikowane tłuszcze sypkie. Wśród roślinnych produktów popularnością cieszy się olej sojowy, a wśród tłuszczy zwierzęcych chętnie wybierany jest olej rybny. Ponadto często stosowane są również oleje: rzepakowy, kokosowy czy słonecznikowy. Każdy z nich ma nieco inną kaloryczność, dlatego wpływ na ostateczną decyzję hodowcy powinno mieć kilka aspektów. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć wartość pokarmową stosowanej mieszanki paszowej, a także stopień jej przyswajalności.
Jakie efekty przynosi natłuszczanie?
Natłuszczanie mieszanek paszowych to sprawdzone rozwiązanie w żywieniu zwierząt, które przekłada się na efektywność wzrostu osobników w stadzie. Głównym zadaniem dodawanego tłuszczu jest zwiększenie wartości energetycznej pokarmu oraz zmniejszenie pylistości mieszanki. Poprawa pierwszego parametru przekłada się na lepszą przyswajalność białka i większe przyrosty dobowe. Dzięki temu hodowcy mogą skutecznie i bezpiecznie dla zwierząt skrócić czas tuczu oraz zmniejszyć koszty produkcyjne, jednocześnie zwiększając dochód. Kolejny pozytyw związany ze stosowaniem natłuszczania pasz to lepsza przyswajalność z pasz takich witamin jak: A, D3, E i K. Przekłada się to na większy pobór paszy przez stada. Zabieg ten chętnie stosowany jest w przypadku loch przygotowywanych do rozrodu, a także karmiących. Poszczególne tłuszcze są również bogate w określone składniki odżywcze, które niezbędne są do prawidłowego rozrostu zwierząt.
Dlaczego stosować tłuszcze do paszy?
Tłuszcze do paszy największym zainteresowaniem cieszą się w okresie letnim. Dzięki nim można zmniejszyć stres cieplny zwierząt nawet w trakcie największych upałów. Tłuszcze w paszy pełnią rolę:
- nośników witamin: A, D3, E i K;
- izolatora termicznego;
- zabezpieczenia organów wewnętrznych przed urazami;
- źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych;
- składnika obniżającego pylenie paszy;
- składnika poprawiającego konsystencję i smak paszy;
- obniżającą zużycie paszy;
- stymulanta wzrostu masy zwierząt;
- składnika poprawiającego wiele wskaźników produkcji.
To wszystko sprawia, że w swojej hodowli warto zdecydować się na natłuszczanie mieszanek paszowych. Wybór konkretnego oleju zależy od indywidualnego zapotrzebowania na składniki pokarmowe, stadium rozwoju czy rasy świń. Oleje pozwolą na efektywne zaspokojenie zapotrzebowania energetycznego i pomogą w uzyskaniu satysfakcjonujących przyrostów.