Ogromny wpływ na właściwy rozwój trzody chlewnej ma sposób jej żywienia. Prawidłowo zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze, a także efektywne dodatki paszowe to podstawa. Dzięki niej można zapobiegać chorobom układu trawiennego, które osłabiają osobniki w stadzie, a także zaburzają prawidłowy przyrost masy mięśniowej, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do padania zwierząt. W jaki sposób zapobiegać chorobom układu trawiennego?
Utrzymanie odpowiednich warunków środowiskowych
Każdy hodowca powinien zadbać o zapewnienie swojej trzodzie chlewnej odpowiednich warunków środowiskowych. To klucz do tego, aby zwierzęta wzrastały w komfortowych warunkach, a ryzyko występowania chorób w stadzie było zminimalizowane. Warunki środowiskowe to przede wszystkim utrzymanie na odpowiednim poziomie takich parametrów jak: temperatura otoczenia, zagęszczenie zwierząt, wilgotność powietrza i wentylacja. Przekłada się to na ogólny dobrostan trzody chlewnej. W przypadku chorób układu trawiennego nie bez znaczenia jest także odpowiednio zbilansowana dieta bogata w niezbędne mikro- i makroelementy, przygotowana pod kątem potrzeb żywieniowych zwierząt w danej fazie rozwoju.
Żywienie a faza rozwoju zwierząt
Żywienie świń powinno być bezpośrednio dostosowane do fazy rozwoju zwierząt. Inne zapotrzebowanie energetyczne mają lochy wysokoprośne i karmiące, a jeszcze inne niskoprośne i luźne. Oczywiście potrzeby żywieniowe zwierząt zmieniają się również w zależności od tego, czy masz do czynienia z tucznikami, czy prosiętami. W procesie komponowania diety dla trzody chlewnej rekomenduje się skorzystanie z usług profesjonalistów.
Dodatki paszowe
Zapewnienie zwierzętom odpowiedniego bilansu energetycznego i niezbędnych do rozwoju składników odżywczych to podstawa. W tym celu poza tradycyjnymi mieszankami paszowymi stosuje się również dodatki paszowe. W preparatach znajdują się: substancje, które zwiększają efektywność pobierania pokarmu przez zwierzęta, a także uzupełniają ich braki mineralne i witaminowe. Dodaje się je bezpośrednio do dawek żywieniowych oraz mieszanek pełnoporcjowych. Ich stosowanie rekomendują nie tylko doświadczeni hodowcy, ale także eksperci weterynarii.
Popularne dodatki paszowe to m.in.:
- włókno surowe;
- prebiotyki;
- probiotyki;konserwanty i detoksykanty;
- enzymy paszowe;
- zioła;
- przeciwutleniacze.
Włókno surowe a choroby układu trawiennego
Dobrym wyborem okazuje się włókno surowe, które oddziałuje bezpośrednio na układ pokarmowy zwierząt. Jego stosowanie poprawia motorykę jelit, a także tworzy barierę ochronną błony śluzowej, dzięki czemu zwierzęta są uodpornione na wiele chorób – infekcji bakteryjnych, dysbakterioz, kolibakteriozoraz zakażeń salmonellowych. Włókno surowe ma więc wartości prebiotyczne, wspiera rozwój drobnoustrojów symbiotycznych, które znacznie ograniczają rozwój patogenów.
Zadbaj o to, aby Twoje zwierzęta cieszyły się zdrowiem i rozwijały się prawidłowo, chroniąc je przed chorobami układu trawiennego. Wśród działań prewencyjnych warto przede wszystkim wymienić utrzymanie odpowiednich warunków środowiskowych, zbilansowaną dietę oraz zastosowanie dodatków paszowych wspierających mikroflorę jelit.