Ptaszyniec to jeden z najpoważniejszych problemów w hodowli drobiu. Pasożyt niszczy organizmy zwierząt, przenosi choroby i wywołuje poczucie nieustannego stresu u ptaków, co przekłada się na jakość produkcji i zdecydowanie większą śmiertelność ptactwa. Jak uniknąć ptaszyńca w hodowli? Poniżej znajdziesz zestaw praktycznych wskazówek.

Profilaktyka i kontrola hodowli

Kontrola kurnika oraz dezynfekcja klatek, wszystkich sprzętów wykorzystywanych w gospodarstwie to absolutna podstawa, często łączona ze szczepieniami albo preparatami odstraszającymi pasożyta (najczęściej na bazie olejków eterycznych). Po wykryciu ptaszyńca reaguj możliwie najszybciej rekomendowanymi w branży drobiarskiej preparatami. Środek na ptaszyńca – dodatek paszowy Micon zmienia zapach drobiu i odstrasza ptaszyńca. W ten sposób ptaki otrzymują naturalną barierę ochronną.

Łączenie metod zwalczania pasożyta sprawdza się najlepiej

Zwalczanie ptaszyńca w większych hodowlach wiąże się nawet z systemem monitoringu. Kamery śledzą zachowanie kur, wykrywają nieprawidłowości, ale pomagają też w ocenie skuteczności prowadzonych kuracji. Integracja metod termicznych, chemicznych i mechanicznych to najważniejsza zasada zwalczania ptaszyńca drobiu. Na fermę nie powinieneś wprowadzać sprzętu nieznanego pochodzenia, ponieważ to grozi szybkim rozprzestrzenieniem problemu. Częste odkurzanie, higiena pracowników, dopasowanie jakościowych detergentów, podana zgodnie z rekomendacjami producenta chemia (bezwzględne przestrzeganie instrukcji), uzupełnienie paszy środkiem na ptaszyńca Micon to praktyki, które pozwolą uniknąć problemów. Ptaszyniec nie lubi również temperatury zbliżającej się do 35-40°C. Niektóre preparaty wprowadza się bezpośrednio na zwierzęta lub właśnie do paszy w celu zwiększenia naturalnej odporności. Trudniejsze inwazje pasożytnicze wymagają konsultacji z doświadczonym lekarzem weterynarii.

Chroń drób przed pasożytem

Ochrona ptaków przed pasożytem to ważne założenie w celu minimalizacji strat finansowych. Inwestuj wyłącznie w rekomendowane środki na ptaszyńca (Micon), ale nie oszczędzaj również na profilaktyce i dezynfekcji w kurnikach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *