Prowadzenie nowoczesnej hodowli trzody chlewnej w warunkach gospodarki rolnej certyfikowanej przez agendy Unii Europejskiej wymaga zastosowania najlepszych rozwiązań, które są dostępne na wolnym rynku. Każdy hodowca z pewnością troszczy się o dobrostan swoich zwierząt i chce, aby rozwijały się one prawidłowo oraz były wysoko cenione przez hurtowych odbiorców żywca czy klientów indywidualnych. W związku z tym warto pomyśleć o urozmaiceniu podstawowych pasz, doborze jakościowych odżywek i suplementów.
Białko roślinne z ziemniaków
Pozyskiwanie surowca, który ma być wykorzystany jako pasza dla świń, polega na przetworzeniu materiału ziemniaczanego za pomocą termiczno-kwasowej koagulacji do postaci soku, a następnie na jego odwodnieniu i suszeniu. W ten sposób otrzymany surowiec składa się w 90% z suchej masy, z której białko stanowi blisko 80%. Tak przygotowany komponent paszowy charakteryzuje się 70% strawnością, co pozwala jednoznacznie stwierdzić, iż jest to białko o wysokiej wartości biologicznej.
Na uwagę zasługuje fakt, że produkt ten w swoim składzie aminokwasowym zawiera istotne ilości lizyny, metioniny, treoniny oraz tryptofanu. Natomiast uwzględniając zasobność w podstawowe aminokwasy egzogenne, białko ziemniaczane jest bardziej wartościowe niż powszechnie stosowane w produkcji zwierzęcej białko sojowe czy rzepakowe. Przy czym nie jest znacząco uboższe w odniesieniu do pasz pochodzenia zwierzęcego.
Materiał alternatywny dla pasz o pochodzeniu zwierzęcym
Nie może dziwić, że białko ziemniaczane nazywa się jednym z najbardziej wartościowych źródeł tego makroskładnika dla trzody chlewnej. Ale to nie jedyne zalety. Jego produkcja jest bardziej ekonomiczna i proekologiczna niż w przypadku wytwarzania pozostałych pasz pochodzenia zwierzęcego (brak problemowych odpadów produkcyjnych). Białko ziemniaczane stanowi bardzo dobry substytut również dla białka sojowego (śruty na bazie soi), które jest obarczone większym ryzykiem natrafienia na materiał niewiadomego pochodzenia z GMO włącznie.
Białko ziemniaczane – dlaczego warto?
Białko roślinne pochodzące z ziemniaków wydaje się być jednym z lepszych składników mieszanek paszowych przeznaczonych dla dorosłych świń, małych prosiąt oraz warchlaków. W niektórych przypadkach, nadaje się również do stosowania jako pożywienia dla drobiu rzeźnego, zwłaszcza w pierwszym okresie odchowu młodych osobników. Żywienie świń w oparciu o białko ziemniaczane z pewnością będzie przynosić wymierne korzyści zarówno hodowcom, klientom, jak i samym zwierzętom.