Drób ma wysokie wymagania żywieniowe. Krótki przewód pokarmowy jest jedną z przyczyn szybkiej przemiany materii u tych zwierząt, a ich prawidłowy rozwój i wydajność całej hodowli w dużym stopniu zależy od jakości podawanej ptakom paszy. Spośród wszystkich składników odżywczych to właśnie białka pełnią kluczową rolę w żywieniu drobiu.
Rola białka w żywieniu drobiu
Białko jest fundamentalnym składnikiem pokarmowym. Jego obecność w diecie pozwala na wzrost i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W przypadku drobiu jest ono szczególnie istotne, ponieważ życie tych zwierząt jest bardzo dynamiczne z biologicznego punktu widzenia – wystarczy wspomnieć choćby cechy takie jak intensywny przyrost masy ciała, wczesne dojrzewanie płciowe czy szybki metabolizm. Kluczowe jest dostarczenie wraz z pokarmem niezbędnej ilości białek, które zawierają w sobie aminokwasy egzogenne (najlepiej wszystkie), dzięki czemu wzmacniany jest system odpornościowy, a także ulega poprawie funkcjonowanie układu nerwowego.
Zapotrzebowanie drobiu na białko jest ściśle związane z dostarczeniem ich organizmom aminokwasów. Należy pamiętać o tym, że nie da się ich niczym zastąpić, a ze względu na ich wysoką cenę – ważne jest odpowiednie dawkowanie. Część aminokwasów jest syntetyzowana i metabolizowana w sposób naturalny, aczkolwiek za obecność pozostałych (m.in. lizyny, metioniny, tryptofanu, treoniny, histydyny, argininy, fenyloalaniny) w prawidłowym procesie żywienia odpowiadają dodatki paszowe dla drobiu. Niedobór lizyny upośledza wzrost, doprowadza do nadmiernego otłuszczenia brojlerów, ale też powoduje problemy z rozrodem. Zbyt duża podaż metioniny hamuje wzrost drobiu, a braki objawią się chorobami nerek i wątroby, zmniejszeniem jaj i nieśności.
Odpowiednie źródła białka dla drobiu
Dobrze zbilansowana mieszanka dla drobiu powinna dostarczyć ptakom białko, energię, składniki mineralne oraz witaminy. Rosnące wymogi rynkowe wywierają wpływ nie tylko na hodowców, ale też producentów pasz, którzy stale dążą do udoskonalania źródeł białka. Główne czynniki pozytywnej selekcji to wysoki poziom metabolizowania tychże białek, a także ich odpowiedni skład aminokwasowy. Wiodącymi obecnie komponentami diet dla drobiu są m.in.:
- poekstrakcyjna śruta sojowa,
- nasiona soi,
- ziarna zbóż,
- rzepak,
- kukurydza.
Hodowla drobiu to w głównej mierze troska o właściwe odżywienie zwierząt. Dostarczenie im odpowiedniej jakości białek oraz aminokwasów pozwoli na uchronienie ich przed wadami rozwojowymi, chorobami i problemami reprodukcyjnymi. Wysokie ceny rynkowe niezbędnych składników odżywczych, a także zagrożenia związane z niedoborami lub nadmiarem mikro- i makroelementów, wskazują na konieczność zachowania szczególnej staranności w dawkowaniu dodatków paszowych.